Kort om eiendommen
Eiendommen som selges har adresse Torget 1 som et et forretningsbygg som er oppført i 1980, fordelt på 3 etasjer + kjeller. Forretningsbygget er utleid og har en samlet leieinntekt med kr 960.000,- pr år. Det er pub i byggets 1. etasje, 2. og 3. etasje er tannlegekontorer + kontor. Samlet areal bygning er 652 kvm/bta. I tillegg er det god parkering i bakgård med 11 stk p.plasser.
I tillegg medfølger lagerbygg på ca 160 kvm/bta på gnr 1 og bnr 273. Bygget er fra 1937.
Beliggenhet
Eiendommen ligger midt i hjertet på Bryne torg. Sentral og profilert beliggenhet. Få minutters gange til offentlig transport.
Innhold
Forretningsbygg:
U. etg, ca 64 kvm/bta: Trapperom, gang, tekniske rom, toalett, tilfluktsrom.
1. etg, ca 196 kvm/bta: Pub/restaurantlokale med tilhørende fasiliteter.
2. etg, ca 196 kvm/bta: Tannlegekontor med tilhørende fasiliteter.
3. etg. ca 196 kvm/bta: Tannlegekontor med tilhørende fasiliteter. Kontor.
Eiendommen har egen direkte inngang til restaurant fra gatenivå. Det er i tillegg en hoved trapp fra torget til 2. og 3. etasje og et trappeløp i bakgård.
Lagerbygg:
I tillegg medfølger lagerbygg gnr 1 og bnr 273. Lagerbygget er på 160 kvm/bta. Inneholder inngang, gang, toalett, produksjonslokale, frys i 1 etg og diverse lagerlokaler i 2 etasje.
Tomt
Gnr 1 og bnr 14, har et tomteareal på 473 kvm. Det er 11 stk utvendig oppmerket parkeringsplasser.
Gnr 1 og bnr 273, har et tomteareal på 192 kvm.
Bebyggelse
Eiendommene består av forretningsbygg og ett lagerbygg. Eiendommene har hvert sitt gnr og bnr. Forretningsbygget har pub/restaurant i 1. etasje og tannlegekontor i øvrige etasjer. Det er 11 oppmerkede p.plasser. Eiendommen er utleid med en årlig leieinntekt på kr 960.000,-.
Standard
Eiendommen er fra 1980 og fremstår i grei stad. Eiendommen har blitt jevnlig vedlikeholdt etter behov. Ventilasjonsanlegg er av nyere modeller, de ulike sonene har hvert sitt anlegg.
Angående oppvarming så er det også installert luft-luft varmepumpe i begge sonene. Både 2 og 3 etasje er tilpasset tannlegekontor. Det er ingen heis i bygget, men stolheis.
Energimerking
Det foreligger 3 stk energiattester på eiendommen.
Denne eiendom er energimerket med energikarakter G med farge rød. Gjelder Lagerbygg, gnr 1 og bnr 273.
Denne eiendom er energimerket med energikarakter F med farge oransje.
Denne eiendom er energimerket med energikarakter G med farge oransje.
Adkomst
Adkomst til eiendommen fra Bryne torg og på baksiden av bygget.
Parkering
Det er 11 oppmerkede P.plasser på eiendommen.
Overtakelse
Etter nærmere avtale.
Sentrale lover
Oppdraget reguleres i henhold til Lov om eiendomsmegling av 29.06.2007 nr. 73. Fravikeligheten som framgår av lovens § 1-3 og forskriftens § 1-2 er anvendt for dette oppdraget.
As is -klausul: Selskapets hovedaktivum Eiendommen og Selskapet for øvrig overtas som den/det er , jfr. avhendingsloven § 3-9 og kjøpsloven § 19. Kjøper fraskriver seg, så langt gjeldende rett tillater det, enhver rett til å gjøre krav gjeldende mot selger som følge av at salgsobjektet ikke er som det skal være, i medhold av kjøpsloven § 19 (1) bokstav a, b og c, avhendingsloven § 3-7, 3-8 og 3-9, andre regler om ansvar for uriktig og manglende opplysninger og ethvert annet lovfestet eller ulovfestet grunnlag, herunder regler om ansvar for uriktige og manglende opplysninger etter avtaleloven.
Avhendingsloven § 4-19 (2) fravikes også, slik at den endelige reklamasjonsfristen settes til 18 måneder etter overtakelse.
Informasjonen i denne salgsoppgaven med vedlegg er mottatt fra selger / takstmann og forutsettes gjennomgått i detalj før bindende bud inngis. Eiendommene forutsettes besiktiget, og det anbefales at kjøper selv kontrollerer eiendommenes tekniske tilstand ved bruk av egne fagfolk, samt at man gjennomgår leiekontrakter og annen relevant informasjon om eiendommene.
Alle opplysninger i denne salgsoppgaven med vedlegg er tilrettelagt og bearbeidet av megleren etter beste skjønn, men megleren kan ikke ta ansvaret for at informasjonen er riktig eller fullstendig. Enhver som investerer i næringseiendom, må på egen hånd forsikre seg om at opplysningene er riktige og fullstendige. Megleren fraskriver seg ethvert ansvar for tap som følge av opplysninger som er misvisende, feilaktig eller ufullstendig, samt tap som på annen måte måtte oppstå som følge av investeringen.
Selger er ikke kjent med ufullstendigheter eller feil i rapporter e.l. som er utarbeidet av tredjemann.
Selger gir ingen garantier i forhold til praktiske eller økonomiske konsekvenser for Kjøper opp mot forurensing i grunn, forhold av arkeologisk interesse eller grunnforholdene på eiendommen i sin alminnelighet.
Det gjøres oppmerksom på regler om avskrivning av faste tekniske installasjoner i avskrivbare bygninger. Partene har selv ansvaret for å sette seg inn i regelverket og konsekvensene av dette. Megler er uten ansvar for konsekvenser reglene påfører partene.Kjøpekontrakt utarbeidet av Forum for Næringsmeglere skal benyttes i denne transaksjonen. Med mindre den enkelte interessent i sitt kjøpstilbud tar spesielle forbehold eller angir konkrete endringer av ordlyden i denne kontrakt, vil man ved aksept av kjøpstilbud fra selger ha inngått avtale med utgangspunkt i denne kjøpekontrakt.
Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen.
Selger forbeholder seg retten til å foreta kredittvurdering av kjøpere.
Det er ingen ansatte eller lønns- og pensjonsforpliktelser i selskapet.
Ferdigattest / Brukstillatelse
Gnr 1 og bnr 273 – På grunn av eiendommens alder foreligger det ikke ferdigattest eller midlertidig brukstillatelse.
Gnr 1 og bnr14 – Ferdigattest for tak over uteservering foreligger. Det foreligger innflyttingsløyve på forretningsbygg, datert 1980. Ferdigattest for bruksendring til restaurant og kontor, datert 31.01.2025.
Hvitvaskingsregelverk
I henhold til Hvitvaskingsloven har meglerforetaket plikt til å gjennomføre kundetiltak (ID kontroll, kontroll av reelle rettighetshavere, mv). Kundetiltak skjer løpende og vil blant annet gjennomføres når handel inngås og ved gjennomføring av oppgjøret, samt dersom det foreligger mistanke om hvitvasking eller terrorfinansiering.
Dersom kundetiltak ikke kan gjennomføres, skal meglerforetaket ikke gjennomføre transaksjonen med kjøper. Ved meglerforetakets avvikling av kundeforholdet, vil avtalen mellom partene være bindende, men meglerforetaket kan ikke bidra i gjennomføringen av handelen. Det kan ikke gjøres ansvar gjeldende mot meglerforetaket som følge av at meglerforetaket overholder sine plikter etter Hvitvaskingsloven.
Meglerforetaket er forpliktet til å rapportere mistenkelige transaksjoner til Økokrim.
I henhold til Lov av 6. mars 2009 nr. 11 om tiltak mot hvitvasking og terrorfinansiering (Hvitvaskingsloven) er megler pliktig å gjennomføre kundetiltak av både oppdragsgiver og kjøper.
Dette innebærer blant annet plikt for meglerforetaket til å bekrefte identiteten til kjøper på grunnlag av gyldig legitimasjon. Samt plikt til å foreta kontroll av eventuelle reelle rettighetshavere. Der kjøper opptrer i henhold til fullmakt må også fullmaktsgivers identitet bekreftes på grunnlag av gyldig leg. Kundetiltak av kjøper, skal senest skje på kontraktsmøtet.
Dersom budgiver opptrer i henhold til fullmakt, må fullmakten fremlegges samtidig som bud inngis. Dersom kjøper er en juridisk person (AS mv.) plikter kjøper å fylle ut og returnere egne kundekontrollskjemaer før kontraktsmøtet. Firmaattest eller fullmakt må fremlegges samtidig som det inngis bud.
Dersom kundetiltak ikke kan gjennomføres kan ikke meglerforetaket bistå med gjennomføring av handelen, herunder ikke foreta oppgjør. Meglerforetaket er videre forpliktet til å rapportere mistenkelige transaksjoner til Økokrim. Med mistenkelig transaksjon menes transaksjon som mistenkes å involvere utbytte fra straffbar handling eller som skjer som ledd i terrorfinansiering. Manglende mulighet for kundetiltak kan også være et forhold som gjør transaksjonen mistenkelig. Det kan ikke gjøres ansvar gjeldende motmeglerforetaket som følge av at meglerforetaket overholder sine plikter etter Hvitvaskingsloven.
Budgivning
Det forventes at salgsoppgaven med vedlegg gjennomgås grundig. Avvik fra vilkår og betingelser i dette prospektet skal tydelig fremkomme av ethvert bud.
Bud må inngis skriftlig og minst inneholde budgivers navn og kontaktinformasjon, budets størrelse, frist for selger til å akseptere budet (akseptfrist), ønsket overtakelse samt eventuelle forbehold. Bud må inngis av korrekt person i henhold til firmaattest eller ved fullmakt.
Budet må beskrive finansieringen av transaksjonen og eventuelt indikere en ønsket tidslinje og plan for due diligence.
Det må angis den pris som bys for Eiendommen i form av brutto eiendomsverdi før justering for latent skatt , dvs. kostnaden ved redusert avskrivningsgrunnlag som følge av at Eiendommen erverves ved kjøp av Selskapet. Kjøper må selv beregne verdien av latent skatt før bud inngis. Dersom det ikke beregnes latent skatt forutsettes det at budet er netto eiendomsverdi.
Eventuelle forbehold må klart fremkomme av budet.
Det tas utgangspunkt i en åpen budrunde hvor selger står fritt til å akseptere eller forkaste ethvert bud uten nærmere begrunnelse, åpne for forhandlinger med en eller flere budgivere, tilrettelegge for flere budrunder, terminere salgsprosessen etc. Megler kan formidle avslag eller aksept på vegne av selger.
Lov om eiendomsmegling § 6-10 fravikes, herunder forskriftenes § 6-2, 6-3 og 6-4 som blant annet omfatter regler for budgiving og innsyn i opplysninger om bud og budgivere. Etter at handel har kommet i stand, kan Kjøper på forespørsel få kopi av budjournalen, men hvor budgiverne er anonymisert.
Vedlegg til salgsoppgaven
Offentlig informasjon
Energiattester
Leiekontrakter
xxxxxxxxxxxx
Diverse
Det står en trafo på tomtene om selges. Det foreligger kart (forslag til reguleringsplan) som viser felles innkjørsel til eiendommene. Oppgitt areal på forretningsbygg er basert på tilstandsrapport. Det er avdekket vann i kjeller. Viser til rapport.
Regulering
Eiendommen ligg i felt S24 i kommunedelplan for Bryne sentrum. Sentrumsformål. Eiendommen ligger innenfor område som defineres som flomfare.
Eiendommen grenser til igangsatt planarbeid for plan 0563.00 Detaljregulering for Storgata, Bryne.