
CBRE satt i andre kvartal i år igjen med en bunnlinje på 65,8 millioner dollar, mot et netto tap på 6,6 millioner dollar i tilsvarende kvartal i fjor. Driftsresultatet (EBITDA) mer enn doblet seg i perioden til 161,6 millioner dollar, mens inntektene økte med 23 prosent til 1,2 milliarder dollar.
CBRE skriver at dette er den sterkeste inntektsøkningen på årsbasis siden fjerde kvartal 2007, mens veksten i EBITDA er den kraftigste siden førte kvartal samme år. Ifølge CBRE har det vært en tosifret inntektsvekst for alle hovedområdene av virksomheten, med unntak av utvikling. Inntektene fra outsourcing, inklusive eiendomsforvaltning og facility management, steg med 10 prosent.
CBRE signerte i andre kvartal 34 nye kontrakter, det høyeste antallet noensinne i løpet av ett kvartal. Mandatene omfatter 17 nye kundeforhold, og 17 fornyelser eller utvidelser av kundeengasjementet, blant annet med gigantkonsern som Coca Cola, Microsoft og Boeing.
- Våre resultater fortsatte å styrke seg i de fleste forretningsområdene globalt, og vi har et godt driv inn i andre halvår. I USA har vi hatt en sterk økning i eiendomssalgene og i leieaktivitetene som gjenspeiler bedrede markedsforhold, uttaler toppsjefen Brett White i CBRE om tallene.
CBRE har i over 15 år hatt eget kontor i Norge, nå under navnet CBRE Atrium. Det norske kontoret har 15 ansatte, mens CBRE på verdensbasis har over 300 kontorer i mer enn 50 land.
For konkurrenten Jones Lang LaSalle (JLL) ble det i andre kvartal et nettoresultat på 32 millioner dollar. Også her var det en solid fremgang, i andre kvartal i fjor ble det et underskudd på 14 millioner dollar.
EBITDA i foregående kvartal var 78 millioner dollar, opp fra 49 millioner dollar i tilsvarende kvartal i 2009. Inntektene i perioden steg fra 576 millioner dollar til 680 millioner, altså en økning på 18 prosent, og dermed en noe lavere inntektsvekst enn det CBRE kan vise til.
Ifølge JLL var det en økning i inntektene i alle regioner i både leiemarkedet og kapitalmarkedene. Inntektene fra eiendomsforvaltning og facility management økte med 15 prosent i lokale valutaer.
I motsetning til CBRE, har ikke JLL et eget kontor i Norge, de samarbeider med Akershus Eiendom.
Interessert i nyheter om næringseiendom? Meld deg på neNyheters ukentlige nyhetsbrev her.
























